Prehľad: Certifikácie a štandardy udržateľnosti v priemyselných sektoroch

20 mája 2024

Prehľad: Certifikácie a štandardy udržateľnosti v priemyselných sektoroch
V dnešnej dobe je udržateľnosť jednou z kľúčových tém nielen v spoločenských diskusiách, ale stáva sa nevyhnutnosťou aj v priemyselných sektoroch. Svet čelí ekologickým výzvam, ktoré si vyžadujú zmenu v prístupe zo všetkých sektorov nielen z kancelárskeho, ale aj toho priemyselného, od malých podnikov až po globálne korporácie. O tom, do akej miery je podnik udržateľný poukazujú medzinárodne uznávané certifikáty, ktoré podnik získa, ak spĺňa vysoké štandardy vyplývajúce z ESG agendy a iných environmentálnych regulačných noriem.

Ak spoločnosť získa certifikát udržateľnosti je to dôkazom toho, že spoločnosť berie svoje záväzky k udržateľnosti vážne. Jednotlivé certifikáty poskytujú rámec, v rámci ktorého sa podniky môžu orientovať pri implementácii udržateľných politík. Nejedná sa len o to ako činnosti podniku pomáhajú znižovať environmentálny dopad, ale často sú tieto praktiky spájané aj s optimalizáciou procesov podniku. 

Populárne certifikáty v priemysle

Jednou z najrozšírenejších certifikácií je ISO 14001, ktorá sa zameriava na environmentálny manažment. ISO 14001 pomáha organizáciám znižovať svoje negatívne dopady na životné prostredie a dodržiavať príslušné zákony a regulácie. Ďalšou veľmi obdobnou formou certifikácie je ISO 50001, táto regulácia sa týka primárne zlepšenia energetického manažmentu, čo je pre priemyselné podniky s vysokou spotrebou energie kľúčové.

Ďalšími významnými certifikátmi sú  LEED alebo BREEAM, ktoré hodnotia udržateľnosť budov a infraštruktúry, primárne sa ale používajú najmä na administratívne budovy. Tieto certifikácie posudzujú všetky aspekty stavby, od využitia energie a vody až po stavebné materiály a vnútorné prostredie, čím zabezpečujú, že budovy sú nielen energeticky efektívne, ale tiež ekologické a „zdravé“ pre svojich užívateľov.

Ak sa rozhodnete  implementovať jednotlivé certifikácie do vašich podnikov a ísť smerom k udržateľnosti nielenže prispejete k ochrane životného prostredia, ale vytvoríte aj zdravšie pracovné prostredie pre svojich zamestnancov. 

Výzvy a výhody udržateľných certifikátov

Implementácia udržateľných praktík nie je ale bez výziev. Vyžaduje si vysoké počiatočné investície a zmenu myslenia vo všetkých úrovniach organizácie. Ďalším problémom, ktorý prichádza s adaptáciou udržateľných štandardov je neustále meniaca sa a upravujúca sa legislatíva. Čo bolo platné minulý rok nemusí byť dnes už aktuálne. S rastúcim počtom regulácií a noriem je nutné sa vedieť dobre orientovať v legislatíve, aby ste predišli rastúcim nákladom spojenými s opravami a korekciami.

Napriek týmto výzvam je trend jasný, budúcnosť priemyslu bude udržateľný. Inovácie v technológiách a postupné presmerovanie sa na ekologické riešenia otvárajú cestu pre širšiu adaptáciu udržateľných praktík. V konečnom dôsledku, podniky, ktoré dnes investujú do udržateľnosti, budú tými, ktoré si zabezpečia konkurenčnú výhodu a dlhodobú stabilitu na trhu. Certifikácie a štandardy udržateľnosti v priemyselných sektoroch sú teda nielen reakciou na súčasné výzvy, ale predovšetkým investíciou do budúcnosti. 

Pozrite sa na našu ponuku skladových priestorov a vyberte ten správny pre vaše podnikanie 

BESICO Martin, Žilinský kraj, Sučany

A building with a parking lot and cars

Description automatically generated

BESICO Park Martin ponúka skladovo - výrobné priestory na prenájom v Martine, ktoré sú vhodné ako pre výrobné, tak aj logistické spoločnosti. Situovaný je v katastri obce Sučany s vynikajúcou dostupnosťou na diaľnicu D1 v blízkosti zjazdu z rýchlostnej cesty R3.

Viac nájdete na stránke: BESICO Park Martin

CTP Krásno nad Kysucou Žilinský kraj, Krasno nad Kysucou

A building with many cars parked in front of it

Description automatically generated

CTPark Krásno nad Kysucou je neďaleko Žiliny, českej a poľskej hranice. Je ideálnym miestom vďaka svojej blízkosti k aglomerácii závodov na výrobu automobilov.

Viac nájdete na stránke: CTP Krásno nad Kysucou

ILM Sučany Žilinský kraj, Sučany

Aerial view of a warehouse

Description automatically generated

Priemyselný a logistický park na prenájom sa nachádza v okrese Martin, na severe Slovenska. Jeho blízkosť k diaľnici D1 a predbežný termín prepojenia cez tunel Višňové v roku 2026 zvyšuje jeho atraktivitu. Strategická poloha parku umožňuje efektívne pokrytie slovenského, českého a poľského trhu. Táto lokalita je známa ako existujúce regionálne priemyselné centrum s etablovanými spoločnosťami. Okrem toho, dostupnosť ľudských zdrojov v regióne je umocnená dlhodobou priemyselnou tradíciou. Park ponúka 40 000 m² logistickej alebo výrobnej plochy, ktorá spĺňa moderné štandardy triedy A.

Viac nájdete na stránke: ILM Sučany  

 

 

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!