Pozemok ako investícia: Na čo sa zamerať pri výbere investičnej nehnuteľnosti?

13 októbra 2022

Pozemok ako investícia: Na čo sa zamerať pri výbere investičnej nehnuteľnosti?
Momentálne sa situácia na trhu s nehnuteľnosťami veľmi rýchlo mení. Trhom nehnuteľností otriasa rastúca inflácia a úrokové sadzby. Tieto ekonomické činitele do značnej miery ovplyvňujú obchodné správanie jednotlivcov a ich potrebu nakupovania investičných nehnuteľností. Na margo toho, investovanie do nehnuteľností sa považuje za menej rizikové, a predstavuje vo väčšine prípadov dlhodobú investíciu.

Na čo sa zamerať pri výbere investičnej nehnuteľnosti?

Lokalita

Je viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú hodnotu pozemku. Medzi najhlavnejšie z nich patrí práve správny výber lokality, ktorý môže determinovať ako sa vaša nehnuteľnosť bude, z dlhodobého hľadiska, zhodnocovať. Vhodná lokalita by mala disponovať vybudovanou infraštruktúrou a mala by byť v dobrej dostupnosti do mesta. Prítomnosť prírody je ďalším benefitom takisto ako aj vybudovaný urbanizmus. Samozrejme, faktory stanovujúce lukratívnosť lokality sa môžu meniť v závislosti od funkčnosti vašej nehnuteľnosti. 

 

História pozemku

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným prekvapeniam spojených s pozemkom, je veľmi dobre si vopred zistiť jeho históriu. História pozemku vám vie veľa napovedať o dlhodobých plusoch a mínusoch vášho investičného pozemku. Napríklad, určite by ste boli neradi, ak by ste sa dozvedeli, že na pozemku, ktorý ste práve kúpili bola pred 30 rokmi skládka odpadov, ktorá spôsobila znečistenie pôdy. 

 

Okolie investičného pozemku

Netreba zabudnúť ani na prieskum okolia, v ktorom sa potencionálny pozemok nachádza. Nepriaznivé vplyvy okolia môžu pôsobiť negatívne na vývoj hodnoty vašej nehnuteľnosti. Medzi nepriaznivé faktory ovplyvňujúce vaše okolie patrí napríklad prítomnosť odpadovej skládky, blízkosť železničnej trati, prítomnosť živočíšnej výroby a iné. 

 

Dostupnosť inžinierskych sietí

Ak pozemok disponuje zabudovanými inžinierskymi sieťami, máte o starosť menej. Inštalácia inžinierskych sietí je veľmi zdĺhavý a finančne náročný proces. Je pre vás oveľa lepšie ak pozemok, ktorý kupujete už má tieto siete zabudované. Pod pojmom inžinierske siete myslíme napríklad prívod vody, elektriny, plynu a existenciu kanalizácie či telekomunikačnej siete. 

 

Geologické faktory investičného pozemku

V neposlednom rade by ste sa mali zamerať na analýzu geologického hľadiska. Pri výbere pozemku sa vám môže zdať banálne zohľadňovať práve geologické faktory, no túto časť neodporúčame podceňovať. Nevhodné geologické faktory môžu predstavovať pre vás hrozbu v prípade, ak by ste ich existenciu podcenili. Výška hladiny vody, únosnosť podlažia, geologická stavba hornín a riziko zosuvov pôdy predstavujú základné geologické informácie, o ktorých by ste mali mať poznatky skôr, než sa rozhodnete investovať.

Okrem technických parametrov netreba zabudnúť ani na tie administratívne, legislatívne a ekonomické. Aj napriek tomu, že kúpa investičnej nehnuteľnosti sa považuje za menej rizikovú netreba podceniť jej prevedenie a treba si zistiť čo najviac informácií z viacerých sektorov o danom pozemku.

Bol tento článok nápomocný?

Kristína Vaseková
Kristína Vaseková

Senior Marketing Specialist

Kristína má viac ako 5 rokov skúseností v oblasti marketingu a brandingu. Je zodpovedná za marketingové, PR aktivity a rozvoj značky Cushman & Wakefield Slovensko.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!