Sklady na prenájom: Kedy je prenájom skladu vhodnejšia alternatíva než kúpa

25 októbra 2022

Sklady na prenájom: Kedy je prenájom skladu vhodnejšia alternatíva než kúpa
Počas podnikania musíte riešiť mnoho náležitostí. Jednou z nich je aj vaše rozhodnutie či svoje skladové priestory budete chcieť mať v nájme alebo naopak, sa rozhodnete si rovno sklad kúpiť. Kúpa či prenájom so sebou prináša výhody aj nevýhody. Záleží na vás, čo vám viac vyhovuje k vášmu typu podnikania.

Výhody prenájmu skladu

Financie

Ak na začiatku svojho podnikania nedisponujete vyšším obnosom finančných prostriedkov, je pre vás určite výhodnejšie si skladové priestor prenajať a nepúšťať sa do veľkých počiatočných investícií, akými sú napríklad kúpa skladu. Ak sa rozhodnete pre prenájom skladového priestoru, býva častým javom, že prenajímateľ skladu si vás bude chcieť dlhodobo ako klienta udržať. Pri dlhodobejších kontraktoch sa môže stať, že vám prenajímateľ na určitú, krátku dobu poskytne prenájom skladu za minimálne náklady alebo v extrémnych prípadoch dokonca zadarmo

Flexibilita

V prípade prenájmu skladových priestorov vaša spoločnosť disponuje väčšou flexibilitou. Nie ste obmedzení veľkosťou priestorov. V prípade, že sa vám začne dariť a budete sa rýchlo rozrastať, stačí vám svoje priestory relokovať a môžete ďalej pokračovať. Naopak, ak  by ste už mali priestory kúpené a vaša firma narastie, nie je pre vás také jednoduché priestor zmeniť. 

Údržba skladu

Ak si prenajímate skladové priestory, tak sa nemusíte zaoberať údržbou skladu a máte o starosť menej. Váš prenajímateľ sa stará o skladové priestory a je povinný vám zabezpečiť ich bezchybné fungovanie, ak sa samozrejme nedohodnete inak. 

Aké kritéria by mal sklad na prenájom spĺňať?

Kritéria skladu na prenájom sa odvíjajú od účelovosti vašich skladov. Máme zopár zásadných vlastností, ktoré by sa však v každom skladovom priestore na prenájom mali nachádzať. 

Každý sklad na prenájom by mal disponovať

- Kamerovým systémom 

- Manipulačnou technikou

- Dostatočnou kapacitou

- Úložným priestorom 

- Modernou technológiou

sklad na prenájom

Výhody kúpy skladu

Vlastníctvo nehnuteľnosti

Hlavnou výhodou kúpy skladu je fakt, že daný priestor budete vlastniť a budete disponovať vlastníckym právom. Navyše, vaše skladové priestory sa začlenia do majetku vašej firmy. Môžete sa tak sami rozhodnúť, ako budete s daným majetkom narábať a na aké účely ho budete používať. V prípade, že by ste dané skladové priestory už nechceli využívať máte možnosť ich prenajať alebo predať. 

Sklad ako investícia

Aj napriek tomu, že kúpa skladových priestorov si vyžaduje väčšiu počiatočnú investíciu, nemusíte sa už ďalej trápiť s platením mesačného nájmu. Zaplatíte len raz. Ak by sa vám zmenila náplň vášho podnikania a potrebovali by ste si vašim novým potrebám prispôsobiť aj sklad, tak v prípade kúpy si nemusíte pýtať dodatočné povolenia od nájomcu a môžete si sklad upraviť okamžite ako vám vyhovuje. 

Stabilita

Stabilita je faktor, ktorý určite treba zohľadniť v prípade, ak sa rozhodujete či skladové priestory chcete kúpiť alebo si ich prenajať. V prípade kúpy skladu je určite stabilita väčšia. Nemôže sa vám stať, že by sa vlastník nehnuteľnosti, váš prenajímateľ, rozhodol nehnuteľnosť predať a vy by ste následne boli nútení sa v krátkom čase vysťahovať a hľadať si nové priestory. 

Aké kritéria zvážiť pri kúpe industriálneho skladu?

Pri kúpe industriálneho skladu máme podobné kritéria ako pri prenájme skladu. Keď už sa ale jedná o kúpu, mali by sme byť extra dôsledný a dať si záležať na dostatočnej informovanosti. 

Pri kúpe skladu treba zohľadniť kritéria: 

- Poloha

- Lukratívnosť okolia

- Infraštruktúra / dostupnosť

- Úroveň modernizácie 

- Technická vybavenosť

prenájom skladu

Pri kúpe alebo prenájme skladu zvážte vaše podnikateľské zámery

Či už sa jedná o kúpu alebo prenájom skladu, treba si určite hneď na začiatku určiť váš cieľ. Ako a do akej miery budete skladové priestory využívať. Prostredníctvom zodpovedania tejto otázky a stanovenia si cieľa máte dostatočné množstvo informácií na to, aby ste sa mohli rozhodnúť čo je pre vás lepšia varianta- kúpa alebo prenájom skladu. 

Kúpa industriálneho skladu je lepšia voľba vtedy ak:

- Chcete robiť dispozičné zmeny 

- Kúpu beriete ako investíciu do budúcna

- Máte špecifické potreby 

- Disponujete dostatočným kapitálom

Prenájom industriálneho skladu je lepšia voľba vtedy ak:

- Plánujete iba dočasné, skladové využívanie 

- Sa chcete vyhnúť nákladom na zariadenie skladu

- Nedisponujete veľkým začiatočným kapitálom

- Si nie ste istí  veľkosťou vášho skladovaného tovaru

Na základe jednotlivých výhod, či už kúpy alebo prenájmu skladu, je na vás si určiť, ktorá varianta vyhovuje vašim potrebám viac. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že hlavným rozhodujúcim faktorom je, akým základným kapitálom disponujete a či ste schopní si skladové priestory hneď na začiatku kúpiť alebo nie. 

V Cushman & wakefield si môžete vybrať zo širokej ponuky skladov.

CONTERA PARKS Bratislava

Contera Park Bratislava sa nachádza na severe hlavného mesta iba 5 km od centra mesta s mestskou hromadnou dopravou. Park ponúka priemyselný priestor na skladovanie, distribúciu ľahkej výroby a kancelárie.

SQUARE BIZZ Bory Bratislava

Squarebizz Business Center Bory sa vyznačuje svojou strategickou polohou na Boroch s vynikajúcim napojením na dopravnú infraštruktúru smerom do Českej Republiky, Rakúska a Maďarska. S priamym napojením na diaľničný obchvat sú jednotlivé časti Bratislavy dostupné prakticky do niekoľkých minút.

Mountpark Bratislava

Mountpark Bratislava je popredným priemyselným / logistickým rozvojovým miestom ležiacim na hranici mesta Bratislava. Park sa etabloval ako popredné slovenské distribučné miesto a môže pojať jednu jednotku s rozlohou viac ako 85 000 m2. Mountpark Bratislava je jedným z popredných priemyselných / logistických systémov na Slovensku a  poskytuje ďalšiu generáciu skladových priestorov, ktorá je dokončená podľa vynikajúcej špecifikácie.

 

Bol tento článok nápomocný?

Kristína Vaseková
Kristína Vaseková

Senior Marketing Specialist

Kristína má viac ako 5 rokov skúseností v oblasti marketingu a brandingu. Je zodpovedná za marketingové, PR aktivity a rozvoj značky Cushman & Wakefield Slovensko.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!