Sklady pre priemyselné odvetvia: Strojársky priemysel

15 mája 2023

Sklady pre priemyselné odvetvia: Strojársky priemysel
Strojársky priemysel tvorí dôležitú zložku výroby. Je zodpovedný za výrobu širokej škály komponentov, dielov a celkovo príslušenstva pre rôzne stroje a zariadenia. S rastúcim dopytom po strojárskej výrobe si toto odvetvie vyžaduje dobre vybavené a organizované skladové priestory. V článku si bližšie rozoberieme kľúčové vlastnosti skladu pre strojársky priemysel, jeho účel, a to, v akej lokalite by sa mal sklad pre toto odvetvie nachádzať.

Na čo nám slúži sklad pre strojársky priemysel? 

Strojársky sklad nám slúži na skladovanie a úschovu surovín, nástrojov a hotových výrobkov potrebných na výrobu tovarov alebo pre ich ďalšie spracovanie. 

Aké parametre by mal spĺňať?

Na rozdiel od bežných skladov, strojárske sklady musia mať určité parametre, aby uspokojili jedinečné potreby strojárskeho priemyslu. Strojársky sklad by mal byť navrhnutý tak, aby v ňom bol dostatočný skladový priestor na uloženie ťažkých strojov. Taktiež by mal určite mať:

- vysoké stropy 

- dostatočnú podlahovú plochu

- široké dvere, ideálne automatizované

Všetky tieto parametre by mal strojársky sklad spĺňať na zabezpečenie bezproblémového pohybu materiálov, tovarov a výrobkov.

Výhody skladov pre strojársky priemysel

Medzi výhody, ktoré nám strojársky priemyselný sklad ponúka zaraďujeme zvýšenú efektivitu pri výrobe a skladovaní. Tým, že v strojárskych skladoch  sa nachádzajú ťažké stroje výrobcovia sa snažia si zabezpečiť tú najmodernejšiu techniku, aby stíhali uspokojiť rastúci dopyt po strojárskych produktoch. 

V strojárskom sklade sa taktiež riadiace jednotky zameriavajú na efektívne riadenie zásob, čím sa snažia znížiť riziko nadmerného alebo nedostatočného zásobovania základných materiálov. 

Sklad určený pre tento priemysel navyše poskytuje bezpečné a organizované prostredie na manipuláciu s ťažkými zariadeniami a materiálmi, čím sa minimalizuje riziko nehôd a zranení.

hangar

Ideálna lokalita strojárskych skladov

Pokiaľ ide o ideálne umiestnenie strojárskeho skladu, do hry vstupuje niekoľko faktorov. Po prvé, samotný sklad by sa mal nachádzať v blízkosti výrobného závodu, aby sa znížili náklady na dopravu a zvýšila sa efektivita. 

Lokalita strojárskeho skladu by mala mať jednoduchý prístup z diaľnice, aby sa aj veľké nákladné vozidlá vedeli jednoducho dostať do skladu. Okrem toho by zariadenie malo byť umiestnené v oblasti s nízkou hustotou premávky, aby sa znížilo riziko nehôd.

Na záver môžeme povedať, že strojársky sklad predstavuje kľúčovú časť vo výrobnom procese. Slúži ako vyhradený priestor na skladovanie a správu materiálov, nástrojov a hotových výrobkov potrebných na výrobu. Zariadenie by malo byť navrhnuté tak, aby vyhovovalo jedinečným potrebám tohto priemyslu a poskytovalo dostatok priestoru pre ťažké stroje, zariadenia a materiály. 

Cushman & Wakefield má vo svojej ponuke množstvo skladových možností, ktoré by spĺňali parametre strojárskeho skladu. 

P3 Lozorno: Bratislavský kraj, Lozorno

P3 park Bratislava D2 sa nachádza približne 15 minút severozápadne od Bratislavy, pri výjazde na Lozorno z diaľnice D2 (Praha – Bratislava – Budapešť), odkiaľ je veľmi dobre viditeľný. Dopravu do parku zaisťujú prímestské autobusy z Bratislavy. Výstavba tohto parku začala v marci 2006 a v súčasnosti tu stojí 7 budov. Celkový potenciál je 8 budov. Najväčší nájomcovia sú Whirlpool, MX Logistika, Ingram Micro, HBPO,  Faurecia a PTG.

Viac na stránke:  P3 Lozorno

MOUNTPARK: Trnavský kraj, Sereď

Mountpark Sereď sa nachádza na vynikajúcom logistickom mieste, ktoré prilákalo mnoho medzinárodných spoločností, ako napríklad Tesco a Samsung v Gane (7 km), PSA v Trnave (17 km), Jaguar Land Rover a Sony v Nitre (35 km). Lidl a Amazon sa nachádzajú v samotnom parku. 

Mountpark Sereď ponúka vysoko kvalitné poňatie a výborné technické parametre. Zvláštny dôraz kládli projektanti na riešenia, ktoré sú ekologické a vedú k nízkej spotrebe energií, ako je systém DALI, vonkajšie rolety alebo prispôsobiteľný dizajn kancelárií so zdvojenými podlahami vybavenými podlahovými boxmi. 

Vznikajú tu priestory s nadštandardným vybavením, relaxačné zóny so zeleňou, úschovne bicyklov a nabíjacie stanice pre elektromobily – to všetko s cieľom spríjemniť pobyt nájomcom a ich zamestnancom.

Viac na stránke: MOUNTPARK

CTP ŽILINA: Žilinský kraj, Gbeľany

CPT Park Žilina je flexibilný priemyselný a logistický priestor k dispozícii od 14 909 m² do 29 655 m². Má flexibilné možnosti pre vyrovnávanie dokov a nakladacie rampy, kompletné riešenie na kľúč, aby vyhoveli presným požiadavkám klienta, energeticky efektívne budovy postavené podľa štandardov BREEAM a vysokých hodnotení EPC, protipožiarne systémy, LED a prirodzené osvetlenie. 

Po nasťahovaní poskytuje CTP plný obsah služby správy parkov a nehnuteľností. On-site, alebo cez 24/7 online ServiceDesk.

Viac na stránke: CTP ŽILINA

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!