City Logistika 2024: Úspešný štart konferencie o budúcnosti mestskej logistiky v Bratislave

31 mája 2024

City Logistika 2024: Úspešný štart konferencie o budúcnosti mestskej logistiky v Bratislave
Bratislava, 31. mája 2024 – Prvý ročník konferencie City Logistika 2024 priniesol inšpiratívne diskusie a cenné poznatky o mestskej logistike v Bratislave a zároveň otvoril otázky ohľadom revitalizácie starých brownfieldov.

Viac ako 100 profesionálov z oblasti logistiky, urbanizmu, realitného trhu, investičného a bankového segmentu a samosprávy sa stretlo 23. Mája 2024 v bratislavskej Mlynici, aby diskutovalo o aktuálnych trendoch a výzvach mestskej logistiky v hlavnom meste Slovenska.

Podľa údajov Metropolitného inštitútu Bratislavy je celková rozloha brownfieldových území v Bratislave viac ako 5,7 milióna m2. Ako uvádza Cushman & Wakefield, takmer 1,4 milióna m2 priestorov je obsadených a stále využívaných. Transformácia týchto nevyužitých území na moderné multifunkčné areály predstavuje komplexnú výzvu, ktorá si vyžaduje úzku spoluprácu všetkých zainteresovaných strán. 

„Sme nadšení z vysokého záujmu o prvý ročník konferencie City Logistika 2024,“ uviedol Patrik Janščo z Cushman & Wakefield. „Teší nás, že sme mali možnosť odprezentovať súčasný stav a potenciál mestskej logistiky v Bratislave a zároveň vytvoriť priestor pre inšpiratívnu diskusiu medzi mestom, developermi, financujúcimi bankami a potenciálnymi investormi a fondami.“ 

Mestská logistika sa stáva čoraz dôležitejším aspektom fungovania moderných miest. Ide o mnohotvárny produkt s multifunkčným využitím, s dobrou dostupnosťou a vybudovanou infraštruktúrou. 

city_logistika_2024

V Bratislave je aktuálne postavených a naplánovaných viac ako 500 tisíc m2 moderných logistických priestorov určených pre rôznorodých klientov, ktorí sú nevyhnutnou súčasťou napĺňania potrieb mesta. Z toho takmer 50 % sa už aktívne využíva. Okrem výstavby nových projektov je, pre budúcnosť mestskej logistiky, dôležité revitalizovať aj staré brownfieldy. 

Pre úspešnú revitalizáciu je kľúčová motivácia vlastníkov brownfieldov a aktívna podpora mesta. Napriek tomu, že tento segment je momentálne poddimenzovaný, očakáva sa po ňom rastúci dopyt, a preto môže byť pre investorov lákavou príležitosťou. Dostupnosť vhodných pozemkov a náročnosť povoľovacieho procesu znemožňuje predvídať časové hľadisko realizácie projektu, čo odrádza mnohých hráčov vstúpiť do tohto segmentu, ale tí čo zotrvajú budú prirodzení víťazi, pretože budú mať produkt s vysokou atraktivitou. 

city_logistika_2024

 

Konferencia City Logistika 2024 ukázala, že mestská logistika je dôležitou témou pre rozvoj Bratislavy. Účastníci konferencie sa zhodli na tom, že je potrebné ďalej rozvíjať dialóg medzi verejným a súkromným sektorom a hľadať inovatívne riešenia pre efektívnu a udržateľnú mestskú logistiku. Organizátori konferencie už teraz avizujú, že druhý ročník City Logistika sa uskutoční v roku 2025. 

Bol tento článok nápomocný?

Kristína Vaseková
Kristína Vaseková

Senior Marketing Specialist

Kristína má viac ako 5 rokov skúseností v oblasti marketingu a brandingu. Je zodpovedná za marketingové, PR aktivity a rozvoj značky Cushman & Wakefield Slovensko.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!