Aké poznáme triedy skladov a čo charakterizujú?

30 novembra 2022

Aké poznáme triedy skladov a čo charakterizujú?
Sklad je dôležitou súčasťou logistických procesov takmer každého podniku. Na význame naberá v prípade, ak sa jedná o e-commerce a obchodné spoločnosti, vtedy je sklad nevyhnutnosťou. Pred samotnou výstavbou, prenájmom alebo kúpou skladu, je však dôležité vedieť, aké triedy skladov poznáme a aké sú ich charakteristiky.

Triedy skladov 

Na trhu s industriálnymi skladmi existuje množstvo skladových priestorov, ktoré sa na prvý pohľad nemusia od seba líšiť. Avšak, pri výbere vášho skladu ste sa možno stretli, alebo sa stretnete, s klasifikáciami, ktoré bližšie špecifikujú to, o aký typ skladu ide.  Tieto klasifikácie sa líšia podľa stupňa mechanizácie, podľa typu produktu, podľa skladovacích podmienok, podľa typu skladovacích zariadení, ktoré sklady ponúkajú. Najvšeobecnejšia klasifikácia je do tried A+, A, B+, B, C, D. 

Charakteristika skladu triedy A+ 

Sklady typu A+ sú modernizované zariadenia, ktoré boli postavené špeciálne pre potreby skladovej logistiky. Sú postavené z kvalitných materiálov, majú najmodernejšie vybavenie, ako aj výhodnú polohu a skvelú infraštruktúru v okolí. Jedná sa o „top“ skladovacie zariadenia. Zvyčajne sa jedná o tenkostenné konštrukcie s ohňovzdornými panelmi, ktoré majú betónové podlahy s protiprachovou krytinou, aby sa zabezpečila ich životnosť. Sklady tejto triedy majú taktiež strážené parkoviská pre zamestnancov a nákladnú dopravu. V blízkosti sa nachádzajú aj kancelárie a technické miestnosti.

Charakteristika skladu triedy A

Aj sklady tejto triedy sú postavené podľa štandardov modernej logistiky. Ide o špecializované priestory s potrebným vybavením a dobre vybudovanou infraštruktúrou. Ich charakteristiky sú takmer totožné s charakteristikami triedy A+. Takéto sklady sa však líšia výškou stropu. V priestoroch triedy A je výška stropu nižšia. Na rozdiel od skladov triedy A+, majú zariadenia triedy A menej vstupných brán.

Charakteristika skladu triedy B+ 

Trieda B+ zahŕňa zariadenia, ktoré boli postavené alebo zrekonštruované ako sklad. Sú vhodné pre rôzne druhy skladovania tovaru a spĺňajú požiadavky skladovej logistiky. Ako sklady triedy A+ a A, majú priestory triedy B+ všetky potrebné podmienky na skladovanie tovaru za optimálnych podmienok. Nepovažujú sa však už za nadštandardné zariadenia. V týchto skladoch nenájdeme najmodernejšiu techniku, ale môžeme v nich nájsť napríklad ventilačný systém či regulátor teploty. Výhody skladov typu B+ sú nižšie náklady pri ich kúpe či prenájme, pretože sa líšia v technických špecifikáciách.

Charakteristika skladu triedy B 

Narozdiel od skladov predchádzajúcich tried, sú objekty triedy B už považované za staré budovy. Je potrebné ich zrekonštruovať, aby spĺňali moderné štandardy skladovej logistiky. Sklady triedy B majú navyše často veľa poschodí, čo komplikuje skladovú prevádzku. Preto medzi hlavné požiadavky na sklady tejto triedy spadá prítomnosť nákladných výťahov s nosnosťou nie menšou ako 3 tony.

Charakteristika skladu triedy C 

Takéto zariadenia sa pôvodne nepoužívali ako sklady. Sklady triedy C sú zrekonštruované hangáre, výrobné dielne a iné priestory. Zvyčajne sú sklady tejto triedy viacpodlažné. Minimálna výška stropu je 4 metre. Z tohto dôvodu spoločnosť vo väčšine prípadov nemôže inštalovať regálové zariadenia, na skladovanie tovaru. Sklady typu C nedisponujú najlukratívnejšou lokalitou a až takou kvalitnou infraštruktúrou v okolí. 

Charakteristika skladu triedy D 

Tieto sklady sú nerentabilné nehnuteľnosti, ktoré nie sú prispôsobené pre potreby skladovania. Tieto budovy sú bývalé hangáre, pivnice a iné priestory, ktoré predtým slúžili na výrobné účely. Teplota vo vnútri priestorov závisí od ročného obdobia. Sú vhodné len pre tovar, ktorý si nevyžaduje špeciálne skladovacie podmienky. Modernizácia skladov triedy D nemá zmysel, pretože ich renovácia by vás stála viac ako demolácia a výstavba skladu od začiatku.

 

Sklady sa líšia v mnohých parametroch, ktoré sú na prvý pohľad ťažko badateľné. Treba si spraviť prieskumom trhu s logistickými nehnuteľnosťami a na základe vašich kritérií a požiadaviek sa potom rozhodnúť pre triedu, ktorá vyhovuje vašej podnikateľskej činnosti najviac. Veľkosť a kvalita priestorov, dostupná komunikácia, špeciálne vybavenie, požadovaná kontrola teploty a prítomnosť riadiacich a bezpečnostných systémov sú dôležitými faktormi pri výbere skladu.

 

Cushman & Wakefield ponúka množstvo skladových priestorov tej najvyššej triedy z ktorých si môžete vybrať. 

VGP Malacky – Bratislavský kraj, Malacky

Už od stredoveku bolo toto miesto úspešné – cesta známa ako Magna via viedla obchodníkov z Bratislavy do Brna a Olomouca. Štatút križovatky obchodných ciest si Malacky zachovali dodnes - nachádzajú sa pri tzv. Zlatom investičnom trojuholníku Európy, ktorý spája tri významné mestá s medzinárodnými leteckými terminálmi - Bratislavu, Viedeň a Györ. Navyše je tu priame prepojenie s dopravnou tepnou D2 spájajúcou Budapešť, Bratislavu, Brno a Prahu. Z týchto dôvodov sa tu spoločnosť VGP rozhodla vybudovať na ploche 200 000 m2 svoj priemyselný park. Z prenajatého skladového, administratívneho či výrobného zázemia môžete mať i vy na dosah veľké aglomerácie so vzdelanými pracovníkmi, veď neďaleko je nielen Bratislava a Brno, ale i Viedeň. Malacky tiež pretína významná železničná trať z Maďarska či Rakúska do Ostravy a ďalej do Poľska. 

Viac nájdete na stránke: Prenájom VGP skladových priestorov Malacky |Cushwake Industrial

WHITE STAR Lozorno - Bratislavský kraj, Lozorno

Park je jedným z najväčších moderných logistických parkov v Slovenskej republike s celkovou prenajímateľnou plochou 120 000 m² v piatich samostatných budovách. Nachádza priamo pri diaľnici D2, približne 25 km od Bratislavy, medzi mestami Lozorno a Malacky. Diaľnica D2 je rozhodujúcou súčasťou diaľničného systému regiónu a tvorí kľúčovú distribučnú linku cez strednú Európu, ako aj kľúčové spojenie s Českou republikou a trhmi západnej Európy.

Viac nájdete na stránke: Industriálne skladové priestory- Lozorno |Cushwake Industrial

PROLOGIS Senec – Bratislavský kraj, Senec

Železobetónová stavba s plochou 66 295 stôp štvorcových (6 159 metrov štvorcových) získala v rámci akreditácie BREEAM hodnotenie „Good”. Medzi využité prvky ekologicky udržateľného dizajnu patrí systém trysiek s rýchlou reakciou a rýchlym zdolaním požiaru (ESFR), vnútorné hydranty a hadice. Svetlíky a dymová ventilácia zaisťujú dostatočný prísun denného svetla, čo zlepšuje kvalitu pracovného prostredia.

Viac nájdete na stránke: Logistické sklady Senec- sklad PROLOGIS |Cushwake Industrial

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!