Čo je stavebný zákon?
O stavebnom zákone nám hovorí zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Jedná sa o zákon, ktorý právne vymedzuje základné úlohy a povinnosti účastníkov stavby.
Predpisy stavebného zákona určujú náležitosti dokumentácie pre prípravu, schvaľovanie a realizáciu stavby. Sú v ňom uvedené základné pojmy ako napríklad:
- druh dokumentácie,
- schvaľovanie prípravnej a projektovej dokumentácie,
- autorský dozor,
- záverečné technicko-ekonomické vyhodnotenie stavieb.
Hlavným cieľom stavebného zákona je zabezpečiť bezpečnosť a kvalitu stavieb, ochranu zdravia a životného prostredia, ako aj harmonický rozvoj územia.
Pre koho je určený stavebný zákon?
Stavebný zákon sa týka všetkých, ktorí sa zaoberajú stavebnou činnosťou. To zahŕňa:
- fyzické osoby,
- právnické osoby,
- stavebné firmy,
- architektov,
- projektantov,
- zhotoviteľov stavieb,
- developerov,
- stavebné úrady a ďalších účastníkov stavebnej činnosti.
Ak máte v pláne nejakým spôsobom upravovať alebo postaviť stavbu na vašom pozemku je nutné, aby ste aj vy rozumeli zneniu stavebného zákona a jeho náležitostiam. Samozrejme nie je nutné, aby ste poznali všetky detaily samotného zákona a s tým spojené administratívne náležitosti. Avšak, ak budete mať „v rukáve“ aspoň základne poznatky určite vám to pomôže byť viacej v „obraze“ v tom, čo sa deje s vašim stavebným projektom.
Novinky ohľadom stavebného zákona
Ako sme spomínali na začiatku článku, stavebný zákon sa často mení a môžu vznikať aj nové zákony, ktoré upravujú jeho znenie. V rámci dlhoročnej snahy o legislatívnu zmenu a modernizáciu stavebného zákona, sa vytvorila dvojica nových zákonov s platnosťou od 1. apríla 2023.
Zákon o územnom plánovaní
V prvom rade tu máme nový Zákon o územnom plánovaní, ktorý má podľa predkladateľov priniesť „posilnenie výskumu v oblasti územného plánovania a prenášanie výsledkov výskumu do zásad územného plánovania, profesionalizáciu štátnej správy a znižovanie administratívnej záťaže pri činnostiach súvisiacich s územným plánovaním“.
Územné plánovanie sa má okrem toho aj digitalizovať. Vďaka využívaniu dát sa majú zrušiť územné stanoviská prostredníctvom územného konania. Procesy územného plánovania sa majú celkovo zjednodušiť a zrýchliť, aby bolo prijímanie zmien a pripomienok jednoduchšie.
Nový stavebný zákon
Radikálne zmeny prináša aj Zákon o výstavbe. Hlavnou zmenou je prenos kompetencií na centrálny orgán, ktorý bude konať prostredníctvom podporných stavebných úradov s vymedzenou územnou pôsobnosťou (na kraje).
Zjednoduší sa povoľovanie stavieb vďaka elektronizácii, zavedeniu informačného systému a nárastu významu projektantov, ktorí budú zabezpečovať povoľovanie stavieb pre stavebníka. Zruší sa aj dvojstupňové konanie (územné a stavebné konanie), namiesto toho sa bude vydávať iba rozhodnutie o stavebnom zámere. Zámer s príslušnou dokumentáciou bude vložený do nového informačného systému Urbion, ktorý návrh automaticky posúdi a zverejní pre dotknuté strany na vyjadrenie.
Celkovo je znalosť stavebného zákona dôležitá pre bežných ľudí, pretože zabezpečuje bezpečnosť, kvalitu a ochranu životného prostredia v súvislosti so stavebnými prácami a zabezpečuje legálnosť a transparentnosť stavebného konania.