Úspešné vedenie skladu: Tipy a rady pre nenáročnú správu skladov

15 júna 2023

Úspešné vedenie skladu: Tipy a rady pre nenáročnú správu skladov
Riadenie skladu je dôležitou súčasťou dodávateľsko-odberateľských vzťahov a reťazcov. Riadiace procesy v skladových priestoroch zahŕňajú strategické plánovanie, koordináciu a kontrolu všetkých činností súvisiacich so skladovaním, pohybom a manipuláciou tovaru a zásob. V článku preskúmame koncept skladového hospodárstva, ponoríme sa do osvedčených postupov vedenia skladu a poskytneme vám cenné tipy a rady na dosiahnutie úspešnej skladovej správy.

S narastajúcou zložitosťou a previazanosťou moderných dodávateľských reťazcov a rastúcim významom efektívnej logistiky sa správne riadenie skladov stalo kľúčovým faktorom pri dosahovaní prevádzkovej dokonalosti a dodávateľskej bezchybnosti.

Dobre riadený sklad slúži ako centrum kontroly zásob, plnenia objednávok a distribúcie tovaru. Sklad pôsobí ako medzičlánok medzi dodávateľmi, výrobcami, maloobchodníkmi a koncovými zákazníkmi a zabezpečuje bezproblémovú koordináciu a včasné dodanie produktov. 

Zavedením osvedčených postupov a prijatím moderných, inovatívnych stratégií môžu podniky optimalizovať svoje skladové operácie, zvýšiť si produktivitu a získať konkurenčnú výhodu v dnešnom, rýchlo sa rozvíjajúcom, konkurenčnom obchodnom prostredí.

Tipy, ako správne viesť sklad

Efektívne značenie a organizácia skladu

Snažte sa svoje skladové priestory využiť čo najlogickejšie, aby ste minimalizovali čas spojený s presunom tovaru a maximalizovali využitie priestoru. 

 

Najlepšie by bolo, usporiadať produkty na základe ich dopytu. Ak viete, že produkt A je dopytovaný oveľa viac ako produkt B, uskladnite produkt A čo najbližšie k vykladacím a odkladacím rampám. Jedna z najosvedčenejších metód, ktorá sa používa na označovanie a rozloženie tovarov,položiek, je metóda ABC.

Náležitá kontrola zásob

Ak chcete dosiahnuť úspešné skladové hospodárstvo, musíte sa vyhnúť situáciám, kedy môže dôjsť k vzniku deficitu alebo prebytku nejakého druhu zásob. Kontrola stavu zásob by mala byť pre vás pravidelná činnosť. Väčšinou sa robí pomocou moderných systémov, pri ktorých implementujete čiarové kódy na produkty za účelom automatického sledovania a zberu údajov. 

Aktívne využívanie technológií a inovácií

Ak sa chcete udržať na špičke dodávateľského reťazca je nutné, aby ste do svojej skladovej správy zaviedli nové technologické inovácie a automatizovali si procesy, ktoré sa automatizovať dajú. 

Ak disponujete vyšším finančným kapitálom, určite sa oplatí preskúmať novinky v oblasti robotiky. Nové trendy v robotike vám vedia veľmi jednoducho zautomatizovať niektoré skladové procesy ako napríklad presun tovaru, uskladnenie tovaru a podobne. 

Softvéry na vedenie skladu

Napríklad, odporúča sa investovať do softvérov, ktoré sa špecializujú na dátovú analytiku. Prostredníctvom nich budete schopní získať kvalitnejší prehľad o výkonnosti vášho skladu. Prípadne budete schopní rýchlejšie prísť na to, kde môžete svoje procesy vylepšiť, a ktoré časti nefungujú tak, ako by mali. 

 

automatizácia skladu
Shutterstock.com

Tipy a rady k úspešnej správe skladu

Skladová bezpečnosť

Nezanedbajte skladovú bezpečnosť. Je nutné, aby ste vo svojich skladoch mali dobre vybudované kamerové systémy, v prípade krádeže. Taktiež sa odporúča pravidelne školiť vašich zamestnancov o bezpečnostných protokoloch, pretože nikdy neviete, kedy sa môže aká nehoda vyskytnúť. 

V neposlednom rade, pravidelná kontrola toho najpoužívanejšieho náradia a jeho promptná náhrada v prípade opotrebenia, vám vie pomôcť vyhnúť sa zraneniam na pracovisku. 

Okrem iného, skladová evidencia je povinná činnosť, ktorú by mala vykonávať každá firma či osoba, ktorá disponuje určitými zásobami a vedie nejaký druh účtovníctva.

Optimalizácia skladového priestoru

Priestoru nikdy nie je dosť a preto je nutné, aby ste so svojimi priestormi nakladali čo najefektívnejšie. Maximalizujte svoj úložný priestor využitím vertikálneho priestoru. Pomocou implementácie regálových systémov a skladovania tovaru na seba a nie vedľa seba, ste schopní ušetriť množstvo podlahového priestoru.

Systém vrátenia tovaru

Aby boli vaši odberatelia spokojní, je nutné, aby ste mali dobre vybudovanú „return policy“. Každý určite ocení bezproblémové vrátenie tovaru v prípade poškodenia alebo zlého doručenia. Ak budete mať vratné procesy jednoduché a prehľadné, bez zbytočných administratívnych úkonov, vyhnete sa sťažnostiam vašich dodávateľov a spravíte si  u nich aj „dobré očko“. 

regálový systém
Shutterstock.com

Efektívna správa skladu je kľúčová aktivita na ktorú sa podniky musia zamerať, aby si udržali optimálnu kontrolu zásob, minimalizovali náklady a splnili očakávania svojich zákazníkov. Implementáciou osvedčených postupov, akými sú efektívne usporiadanie a skladovanie zásob, zefektívnenie logistických procesov a zahrnutie moderných technológií do skladovej činnosti, môžu podniky zvýšiť svoju produktivitu a dosiahnuť bezchybné vedenie svojej  prevádzky.

 

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!