Úspešné vedenie skladu: Tipy a rady pre nenáročnú správu skladov
Úspešné vedenie skladu: Tipy a rady pre nenáročnú správu skladov
15 júna 2023
Riadenie skladu je dôležitou súčasťou dodávateľsko-odberateľských vzťahov a reťazcov. Riadiace procesy v skladových priestoroch zahŕňajú strategické plánovanie, koordináciu a kontrolu všetkých činností súvisiacich so skladovaním, pohybom a manipuláciou tovaru a zásob. V článku preskúmame koncept skladového hospodárstva, ponoríme sa do osvedčených postupov vedenia skladu a poskytneme vám cenné tipy a rady na dosiahnutie úspešnej skladovej správy.
S narastajúcou zložitosťou a previazanosťou moderných dodávateľských reťazcov a rastúcim významom efektívnej logistiky sa správne riadenie skladov stalo kľúčovým faktorom pri dosahovaní prevádzkovej dokonalosti a dodávateľskej bezchybnosti.
Dobre riadený sklad slúži ako centrum kontroly zásob, plnenia objednávok a distribúcie tovaru. Sklad pôsobí ako medzičlánok medzi dodávateľmi, výrobcami, maloobchodníkmi a koncovými zákazníkmi a zabezpečuje bezproblémovú koordináciu a včasné dodanie produktov.
Zavedením osvedčených postupov a prijatím moderných, inovatívnych stratégií môžu podniky optimalizovať svoje skladové operácie, zvýšiť si produktivitu a získať konkurenčnú výhodu v dnešnom, rýchlo sa rozvíjajúcom, konkurenčnom obchodnom prostredí.
Tipy, ako správne viesť sklad
Efektívne značenie a organizácia skladu
Snažte sa svoje skladové priestory využiť čo najlogickejšie, aby ste minimalizovali čas spojený s presunom tovaru a maximalizovali využitie priestoru.
Najlepšie by bolo, usporiadať produkty na základe ich dopytu. Ak viete, že produkt A je dopytovaný oveľa viac ako produkt B, uskladnite produkt A čo najbližšie k vykladacím a odkladacím rampám. Jedna z najosvedčenejších metód, ktorá sa používa na označovanie a rozloženie tovarov,položiek, je metóda ABC.
Náležitá kontrola zásob
Ak chcete dosiahnuť úspešné skladové hospodárstvo, musíte sa vyhnúť situáciám, kedy môže dôjsť k vzniku deficitu alebo prebytku nejakého druhu zásob. Kontrola stavu zásob by mala byť pre vás pravidelná činnosť. Väčšinou sa robí pomocou moderných systémov, pri ktorých implementujete čiarové kódy na produkty za účelom automatického sledovania a zberu údajov.
Aktívne využívanie technológií a inovácií
Ak sa chcete udržať na špičke dodávateľského reťazca je nutné, aby ste do svojej skladovej správy zaviedli nové technologické inovácie a automatizovali si procesy, ktoré sa automatizovať dajú.
Ak disponujete vyšším finančným kapitálom, určite sa oplatí preskúmať novinky v oblasti robotiky. Nové trendy v robotike vám vedia veľmi jednoducho zautomatizovať niektoré skladové procesy ako napríklad presun tovaru, uskladnenie tovaru a podobne.
Softvéry na vedenie skladu
Napríklad, odporúča sa investovať do softvérov, ktoré sa špecializujú na dátovú analytiku. Prostredníctvom nich budete schopní získať kvalitnejší prehľad o výkonnosti vášho skladu. Prípadne budete schopní rýchlejšie prísť na to, kde môžete svoje procesy vylepšiť, a ktoré časti nefungujú tak, ako by mali.
Shutterstock.com
Tipy a rady k úspešnej správe skladu
Skladová bezpečnosť
Nezanedbajte skladovú bezpečnosť. Je nutné, aby ste vo svojich skladoch mali dobre vybudované kamerové systémy, v prípade krádeže. Taktiež sa odporúča pravidelne školiť vašich zamestnancov o bezpečnostných protokoloch, pretože nikdy neviete, kedy sa môže aká nehoda vyskytnúť.
V neposlednom rade, pravidelná kontrola toho najpoužívanejšieho náradia a jeho promptná náhrada v prípade opotrebenia, vám vie pomôcť vyhnúť sa zraneniam na pracovisku.
Okrem iného, skladová evidencia je povinná činnosť, ktorú by mala vykonávať každá firma či osoba, ktorá disponuje určitými zásobami a vedie nejaký druh účtovníctva.
Optimalizácia skladového priestoru
Priestoru nikdy nie je dosť a preto je nutné, aby ste so svojimi priestormi nakladali čo najefektívnejšie. Maximalizujte svoj úložný priestor využitím vertikálneho priestoru. Pomocou implementácie regálových systémov a skladovania tovaru na seba a nie vedľa seba, ste schopní ušetriť množstvo podlahového priestoru.
Systém vrátenia tovaru
Aby boli vaši odberatelia spokojní, je nutné, aby ste mali dobre vybudovanú „return policy“. Každý určite ocení bezproblémové vrátenie tovaru v prípade poškodenia alebo zlého doručenia. Ak budete mať vratné procesy jednoduché a prehľadné, bez zbytočných administratívnych úkonov, vyhnete sa sťažnostiam vašich dodávateľov a spravíte si u nich aj „dobré očko“.
Shutterstock.com
Efektívna správa skladu je kľúčová aktivita na ktorú sa podniky musia zamerať, aby si udržali optimálnu kontrolu zásob, minimalizovali náklady a splnili očakávania svojich zákazníkov. Implementáciou osvedčených postupov, akými sú efektívne usporiadanie a skladovanie zásob, zefektívnenie logistických procesov a zahrnutie moderných technológií do skladovej činnosti, môžu podniky zvýšiť svoju produktivitu a dosiahnuť bezchybné vedenie svojej prevádzky.
Čo si môžeme predstaviť pod pojmom priemyselný park? Jedná sa o oblasť, v ktorej sa koncertuje viacero výrobných alebo skladových podnikov, ktoré majú zväčša podobnú podnikateľskú činnosť. V priemyselnom parku môžeme nájsť sklady, výrobné haly, továrne a iné industriálne nehnuteľnosti. Priemyselné parky sú v podstate ako také pomyselné „susedstvo“, v ktorom je dobre vybudovaná infraštruktúra, siete, parkovanie a služby. Sú situované v blízkosti diaľnic a rýchlostných ciest, aby mali logistické firmy čo najlepší a najrýchlejší prístup k preprave tovaru a materiálu.
V dnešnom svete, kedy industriálny sektor zohráva signifikantnú úlohu, je otázka energetickej spotreby v hľadáčiku každého vlastníka priemyselných hál či skladov. Tieto rozsiahle a veľkoplošné priestory si vyžadujú množstvo energie na udržiavanie požadovanej teploty a preto je nevyhnutné sa zamyslieť nad strategickými riešeniami energetickej problematiky. V článku si predstavíme niekoľko tipov, ako ušetriť energetickú spotrebu v priemyselných objektoch.
Ako vyzerá momentálne ekonomická situácia na slovenskom trhu s komerčnými industriálnymi nehnuteľnosťami? Ekonomika Slovenska sa postupne zotavuje z obdobia pomalého rastu. Negatívne vplyvy spôsobené rastúcou infláciou, vojnou na Ukrajine a pandémiou sa začínajú pomaly, ale iste oslabovať. Odolnosť slovenskej ekonomiky voči externými vplyvom vieme pozorovať aj na takmer nepoškodených objemoch transakcií s Nemeckom a Českom. Obe krajiny sami o sebe čelili veľkým ťažkostiam.