Priemyselné parky na Slovensku: Význam, rozdelenie a stručný prehľad
Priemyselné parky na Slovensku: Význam, rozdelenie a stručný prehľad
01 júna 2023
Priemyselné parky zohrávajú významnú rolu pri hospodárskom rozvoji krajiny. Podporujú hlavne rast zamestnanosti v slabších regiónoch krajiny. Priemyselný park je určitá účelová oblasť, ktorá je navrhnutá tak, aby vyhovovala potrebám priemyselného odvetvia. V článku si predstavíme a vysvetlíme, čo je priemyselný park a pozrieme sa aj na históriu priemyselných parkov na Slovensku.
Čo znamená pojem „priemyselný park”?
Často nesie toto pomenovanie aj názov priemyselný areál. Tieto parky sú špeciálne navrhnuté tak, aby spĺňali technické, infraštruktúrne a bezpečnostné parametre, ktoré sú pre industriálne objekty povinné.
Primárnym cieľom existencie priemyselných parkov, je poskytnúť pre veľké podniky organizované prostredie, v ktorom sa bude nachádzať všetko podstatné na zabezpečenie skladovania, distribúcie a výroby tovaru. Priemyselné parky poskytujú prístup k základným službám, sieťam a pracovnej sile. Sú obľúbenou voľbou v prípade, ak podnik rozširuje svoju výrobu alebo skladovacie priestory.
Priemyselné parky na Slovensku a ich rozdelenie
Máme dva základné druhy priemyselných parkov, ktoré rozlišujeme na základe oblasti, v ktorej sa vyskytujú. Konkrétne ich delíme na „greenfield“ a „brownfield“ oblasť.
Greenfield oblasť
Greenfield je oblasť na zelenej lúke. Jedná sa o územie, ktoré doposiaľ nebolo zastavené, napríklad poľnohospodárska pôda alebo čisto prírodná plocha bez zásahov človeka.
Na Slovensku mám celkovo 47 „greenfield“ priemyselných parkov. Najviac ich je situovaných v Banskobystrickom kraji, napríklad priemyselný park Banská Bystrica – Šalková.
Brownfield oblasť
Naopak brownfield je územie, ktoré je do určitej miery poškodené, kontaminované alebo zastavané. Jedná sa o oblasti, ktoré v minulosti boli zastavané a používané, ale už sa dlhšie nepoužívajú a chátrajú.
Na Slovensku sa nachádza celkom 12 brownfield priemyselných parkov, situovaných najmä na východnom Slovensku.
Z pohľadu investorov je lukratívnejší greenfield, pretože je jednoduchšie postaviť niečo od základov na území, ktoré nie je kontaminované a zastavané. Taktiež brownfield predstavuje väčšiu finančnú náročnosť. Zväčša je nutná kompletná demolácia a následné vybudovanie všetkého od základov.
Shutterstock.com
História priemyselných parkov na Slovensku
Na Slovensku sa začalo o industriálnych parkoch hovoriť až po roku 2000. Hlavným dôvodom bol rast zahraničných investorov, ktorí si chceli u nás rozšíriť svoje podnikanie. S narastajúcim automobilovým priemyslom v roku 2001 vznikol prvý významný priemyselný park Vráble.
V tomto období vznikali aj iné priemyselné parky nie len na zelenej lúke, ale aj v pôvodných industriálnych lokalitách, ktoré získali investori hlavne počas privatizácie z 90. rokov. Takýto priemyselný park vznikol napríklad v bývalých závodoch ZSNP Žiar nad Hronom.
Nikoho neprekvapí, že oblasť s najväčšou koncentráciou industriálnych parkov predstavuje práve Bratislavský kraj. Dobre vybudovaná infraštruktúra a dostupnosť medzi Viedňou, Budapešťou a Prahou spolu s kvalifikovanými personálom sú faktory, ktoré zahraniční investori ocenia.
Najpopulárnejšie oblasti priemyselných parkov na Slovensku
Najväčší priemyselný park na Slovensku sa nachádza v Bratislavskom kraji a je ním Priemyselno-technologický park Záhorie – Eurovalley s rozlohou 2260 ha. Bratislavský kraj ale nie je jediný, v ktorom sa nachádzajú priemyselné parky. Kraje s vyššou koncentráciou industriálnych areálov sú Nitriansky, Banskobystrický, Trnavský.
Prečo sú priemyselné parky dôležitou súčasťou ekonomiky?
Priemyselné parky sú dôležitou súčasťou regionálnej ekonomiky. Sprostredkovávajú mnoho pracovných miest a podieľajú sa na rozvoji životnej úrovne v danom regióne. Predstavujú prílev zahraničných investícií, čo celkovo zlepšuje ekonomickú stabilitu a rozvoj krajiny.
Čo si môžeme predstaviť pod pojmom priemyselný park? Jedná sa o oblasť, v ktorej sa koncertuje viacero výrobných alebo skladových podnikov, ktoré majú zväčša podobnú podnikateľskú činnosť. V priemyselnom parku môžeme nájsť sklady, výrobné haly, továrne a iné industriálne nehnuteľnosti. Priemyselné parky sú v podstate ako také pomyselné „susedstvo“, v ktorom je dobre vybudovaná infraštruktúra, siete, parkovanie a služby. Sú situované v blízkosti diaľnic a rýchlostných ciest, aby mali logistické firmy čo najlepší a najrýchlejší prístup k preprave tovaru a materiálu.
V dnešnom svete, kedy industriálny sektor zohráva signifikantnú úlohu, je otázka energetickej spotreby v hľadáčiku každého vlastníka priemyselných hál či skladov. Tieto rozsiahle a veľkoplošné priestory si vyžadujú množstvo energie na udržiavanie požadovanej teploty a preto je nevyhnutné sa zamyslieť nad strategickými riešeniami energetickej problematiky. V článku si predstavíme niekoľko tipov, ako ušetriť energetickú spotrebu v priemyselných objektoch.
Ako vyzerá momentálne ekonomická situácia na slovenskom trhu s komerčnými industriálnymi nehnuteľnosťami? Ekonomika Slovenska sa postupne zotavuje z obdobia pomalého rastu. Negatívne vplyvy spôsobené rastúcou infláciou, vojnou na Ukrajine a pandémiou sa začínajú pomaly, ale iste oslabovať. Odolnosť slovenskej ekonomiky voči externými vplyvom vieme pozorovať aj na takmer nepoškodených objemoch transakcií s Nemeckom a Českom. Obe krajiny sami o sebe čelili veľkým ťažkostiam.