Čo znamená energetická efektívnosť na trhu s industriálnymi nehnuteľnosťami?

22 januára 2024

Čo znamená energetická efektívnosť na trhu s industriálnymi nehnuteľnosťami?
Otázka energetickej efektívnosti začína byť na trhu s nehnuteľnosťami čoraz viac aktívnejšia. Do popredia vstupujú témy udržateľnosti, energetickej závislosti a environmentálnych dopadov. V prípade industriálnych nehnuteľností zohráva energetická náročnosť a udržateľnosť zásadnú úlohu. Energetická efektívnosť v týchto objektoch nie je len otázkou zníženia prevádzkových nákladov. Jedná sa aj o zodpovedný prístup k životnému prostrediu a adaptácii na stále prísnejšie ekologické normy. V článku si predstavíme ako sa firmy prispôsobujú novým energetickým štandardom a aké nové trendy sa ukazujú na trhu s industriálnym nehnuteľnosťami v prípade udržateľnosti.

Adaptácia sa štandardom energetickej efektívnosti

Prispôsobovaním sa novým energetickým štandardom sa zaoberajú firmy po celom svete. Adaptácia na nové trendy v oblasti energetiky si vyžaduje zásadné zmeny v prevádzkových stratégiách a podnikateľských modeloch. 

Proces znižovania energetickej závislosti sa zaoberá najmä využívaním obnoviteľných zdrojov energie ako sú napríklad solárne, veterné, vodné elektrárne. Na to, aby firma mohla zmeniť svoje energetické zdroje je nutné, aby investovala do moderných zariadení a do vývoja jednotlivých technických prvkov. Hlavný problém, ktorý sa črtá pri zmene energetických zdrojov, je finančná náročnosť na implementáciu. Zavedenie nových technológií si vyžaduje vyšší kapitál, pričom mnohé firmy nedisponujú dostatočnými zdrojmi na pokrytie týchto nákladov. Avšak, výhodou zavedenia nových energetických stratégií, je možnosť šetrenia prevádzkových nákladov počas dlhšieho obdobia. 

Energetická efektívnosť v rámci dodávateľských reťazcov

Ďalším kľúčovým aspektom pri prispôsobení sa na nové energetické štandardy, je zmena v dodávateľských reťazcoch. Firmy by sa mali snažiť integrovať udržateľné postupy po celej dĺžke svojich distribučných reťazcov. Čo znamená, že od zdroja surovín až po konečnú distribúciu produktov. To zahŕňa spoluprácu s dodávateľmi, ktorí sa zaviazali k ekologickým štandardom a vyhýbanie sa dopravcom alebo postupom, ktoré sa výrazne odkláňajú od agendy udržateľnosti a svojou činnosťou výrazne poškodzujú životné prostredie.

Oblasť spracovania odpadov

Otázka spracovania odpadu je taktiež súčasťou agendy, na ktorú sa podniky musia prispôsobiť. Firmy by mali implementovať stratégie zamerané na redukciu odpadu. Medzi tieto stratégie patrí napríklad recyklácia odpadu, kompostovanie a zabezpečenie vývozu recyklovaného odpadu. Jedným zo spôsobov ako dosiahnuť zníženie odpadového množstva, je edukácia zamestnancov a zabezpečenie špeciálnych recyklovaných oblastí na pracovisku.  

Trend udržateľnosti priemyselných objektov

Udržateľnosť si v praxi môžeme predstaviť ako snahu firiem robiť viac, s menej zdrojmi a zároveň pri týchto procesoch neznečisťovať životné prostredie a chrániť planétu.

Už pri plánovaní nových priemyselných objektov sa dnes myslí na to, ako môžu byť čo najšetrnejšie k životnému prostrediu. Architekti a developeri využívajú materiály, ktoré sú nielen pevné a odolné, ale aj ekologické. Napríklad, používajú recyklované kovy alebo plastové komponenty, ktoré pochádzajú z udržateľných zdrojov. Treba počítať s tým, že udržateľných materiálov na trhu môže byť nedostatok a bude nutné na ne počkať. 

Trend energetickej efektívnosti

Potom tu máme trend energetickej efektívnosti. Moderné priemyselné budovy sú plné „smart“ technológií, ktoré pomáhajú šetriť energetickú spotrebu. Pod pojmom „smart technológie“ si môžeme predstaviť všetko od špeciálnych okien, ktoré udržujú teplo vo vnútri, až po inteligentné osvetlenie, ktoré svieti len vtedy, keď je to potrebné. Mnohé firmy si inštalujú aj solárne panely na strechy, aby si zabezpečili vlastnú zelenú energiu.

A čo taká spotreba vody? Tu prichádzajú na rad systémy, ktoré zbierajú dažďovú vodu a využívajú ju na zalievanie zelených plôch okolo budov alebo dokonca na splachovanie toaliet.

Nezabúdajme ani na interiérové prostredie. V mnohých priemyselných nehnuteľnostiach nájdeme zelené steny a strechy plné rastlín, ktoré nielenže vyzerajú pekne, ale pomáhajú aj čistiť vzduch a zlepšujú pracovné prostredie pre zamestnancov. 

Udržateľnosť a spôsoby ako efektívnejšie riadiť podniky začali byť diskutované až v dnešnej dobe, pričom v minulosti sa na tieto aspekty neprihliadalo. Vďaka tlaku, hlavne zo strany Európskej Únie,  aj podniky, ktoré nejdú ruka v ruke s agendou udržateľnosti, musia svoje činnosti aspoň do nejakej miery prispôsobiť. 

Ak máte záujem o prenájom energeticky šetrných industriálnych nehnuteľnosti pozrite sa na našu ponuku. 

CTP Nové Mesto nad Váhom, Trenčiansky kraj

Park sa nachádza hneď vedľa diaľnice E58 spojujúce Nové Mesto nad Váhom s Rakúskom a Maďarskom na západe a Českou Republikou a Poľskom na severe. Park je ideálny pre výrobu automobilových komponentov a logistické a distribučné činnosti.

Viac nájdete na stránke: CTP Nové Mesto nad Váhom

MOUNTPARK Bratislava Bratislavský kraj, Bernolákovo

Mountpark Bratislava je popredným priemyselným / logistickým rozvojovým miestom ležiacim na hranici mesta Bratislava. Park sa etabloval ako popredné slovenské distribučné miesto a môže pojať jednu jednotku s rozlohou viac ako 85 000 m2. Mountpark Bratislava je jedným z popredných priemyselných / logistických systémov na Slovensku a  poskytuje ďalšiu generáciu skladových priestorov, ktorá je dokončená podľa vynikajúcej špecifikácie.

Viac nájdete na stránke: MOUNTPARK Bratislava

VGP Zvolen Banskobystrický kraj, Zvolen

Park sa nachádza na severo-západnej strane mesta Zvolen, cca. 1,4 km od rýchlostnej cesty R1 Bratislava – Zvolen, s priamym vstupom na cestu prvej triedy I/66 Zvolen – Banská Bystrica. Vďaka svojej polohe uprostred tranzitných koridorov, je Zvolen strategickým bodom pre cestnú dopravu a tiež dôležitým železničným uzlom na Slovensku. Park je umiestnený v blízkosti závodu Continental a existujúcej maloobchodnej a logistickej zóny s dobrým napojením na hromadnú dopravu. Potenciál lokality je znásobený blízkosťou letiska Sliač. Mesto Zvolen má 43,000 obyvateľov, zatiaľ čo širšia oblasť Zvolen – Banská Bystrica je domovom pre viac ako 150,000 obyvateľov. S viacerými strednými odbornými školami a Technickou univerzitou vo Zvolene. Región ponúka vysoko-kvalifikovanú pracovnú silu.

Viac nájdete na stránke: VGP Zvolen

 

 

Bol tento článok nápomocný?

Jana Luptáková
Jana Luptáková

Marketing Specialist

Jana má 3–ročné skúsenosti v oblasti content a digital marketingu. Predstavuje podporu marketingovému oddeleniu v Cushman & Wakefield na Slovensku.

Majte prehľad o aktuálnych informáciách z regiónov, správach a analýzach

Prihláste sa na odber nášho newslettra!